جزئیات مطلب

تاریخ ایجاد:  1396/5/21 تعداد بازدید: 706 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: publicrelation2
15 مرکز معاینه فنی خودروهای سبک تعطیل شد

15 مرکز معاینه فنی خودروهای سبک در کشور به دلیل تخلف و رعایت نکردن استانداردهای لازم تعطیل شد.


مهندس قیصر مدیریت امور اجرایی معاینه فنی خودروهای کشور و مدیرعامل اتحادیه سازمان‌های حمل و نقل همگانی کشور درگفتگو با خبرگزاری ایرنا، از تعطیلی 15 مرکز معاینه فنی به دلیل تخلف و عدم رعایت استانداردهای لازم خبر داد و افزود: این مراکز به دلیل اینکه دیتا (داده‌های اطلاعاتی) تشخیص میزان آلایندگی هوا را تغییر یا دست کاری کرده بودند، تعطیل شدند.

وی بدون اشاره به نام شهرهایی که این مراکز در آن تعطیل شده گفت : مرکز سیمفا (سامانه ملی یکپارچه معاینه فنی خودرو) هر گونه تخلف و دستکاری را گزارش می‌دهد و این افراد از این موضوع غافل شده بودند و به همین دلیل، شناسایی و مراکز متخلف نیز تعطیل شد.
قیصر ادامه داد: به دلیل اینکه برخی از مرکز معاینه فنی خودرو در بحث استانداردسازی از قبل احداث شده بودند، امکان تخلف وجود داشت، اما در حال حاضر با وجود سامانه سیمفا این تخلفات رو به کاهش است و متخلفان به راحتی قابل شناسایی هستند .
وی تصریح کرد: این مراکز متخلف در بحث آلایندگی ،گواهی غیرواقعی برای خودروها صادر کرده بودند که تمامی این خودروها که این گواهی غیرواقعی را دریافت کرده بودند شناسایی شدند و معاینه فنی آنها باطل و دوباره از آنها خواسته شد که برای گرفتن معاینه فنی مراجعه کنند .
مدیر امور اجرایی معاینه فنی خودروهای سبک کشور گفت: مراکز متخلف معاینه فنی خودرو بعد از تذکر لازم، برای بار دوم چنانچه تخلف کنند، برای سه ماه تعطیل می‌شوند و برای بار سوم مجوز فعالیت آنها باطل می‌گردد
قیصر با بیان اینکه شمار خودروهایی که این گواهی‌های غیرواقعی و خلاف را دریافت کرده بودند کمتر از 2هزار خودرو بودند، گفت: در سراسر کشور 466مرکز و در تهران نیز 40 مرکز معاینه فنی خودرو با 69 خط فعال است
وی به مردم و مالکان خودروها توصیه کرد: به مراکز معاینه فنی خودرو اطمینان داشته باشند و به منظور حفاظت از محیط زیست و حفظ سلامتی شهروندان برای اطمینان از میزان آلایندگی و ایمنی خودروهای خود با پرداخت هزینه اندکی به این مراکز مراجعه کنند.
قیصر تصریح کرد: معاینه فنی خودرو یک مسئله حیاتی و موضوع مهم اجتماعی است که عدم رعایت صحیح و استانداردهای لازم در این خصوص سلامت و ایمنی جامعه را به خطر می‌اندازد، بنابراین موضوع تخلفات معاینه فنی ارتباط مستقیم با حقوق شهروندی داشته و تمام تلاش خود را معطوف داشته‌ایم تا ضریب تخلفات را به حداقل برسانیم.
وی خاطرنشان کرد : عملکرد مراکز معاینه فنی از این به بعد با شدت بیشتر از گذشته رصد خواهد شد و هیچ‌گونه تخلفی در مراکز معاینه فنی قابل اغماض نبوده و ضمن برخورد قانونی، به هیچ مرکز متخلفی اجازه فعالیت نخواهیم داد.

شایان ذکر است، در حال حاضر تردد برای تمامی خودروهای فرسوده شامل خودروهای سنگین، سبک، شخصی، عمومی و دولتی در تهران ممنوع است.
همچنین خودروهای فاقد معاینه فنی و خودروهای فرسوده در محدوده اجرای طرح زوج و فرد در شهر تهران توسط دوربین های مجهز در سیستم سیمفا (سامانه یکپارچه معاینه فنی کشور) شناسایی و اعمال قانون خواهند شد.
در حال حاضر ممنوعیت تردد خودروهای فرسوده به دلیل مجهز بودن دوربین‌ها در تهران اجرا می‌شود و چنان‌چه دیگر کلان‌شهرها نیز به این دوربین‌ها مجهز شوند این ممنوعیت اعمال خواهد شد و پیش‌بینی شده است که در تبریز هم بعد از تهران به عنوان دومین شهر به سیستم سیمفا متصل و این ممنوعیت در آینده اجرا شود.
بی‌تردید عوامل بسیاری در آلودگی هوا تاثیرگذار هستند، در تیرماه سال گذشته مصوبه‌ای توسط هیات وزیران به تصویب رسید که این مصوبه برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلان‌شهرهای کشور بود.
میزان آلودگی هوا به منابع متحرکی وابسته است که در این مصوبه راهکارهایی برای کاهش آلودگی پیشنهاد شده و دستگاه های مختلف را ملزم کرده است که این راهکارها را اجرایی کنند، یکی از بندهای این طرح اجرای LEZ است که در نیمه شهریورماه سال گذشته در تهران اجرایی شد.
پوریا محمدیان دبیر شورای عالی هماهنگی ترافیک شهرهای کشور پیش از این گفته بود: نوسازی ناوگان تاکسیرانی و جلوگیری از تولید و شماره گذاری موتورهای کاربراتوری از دیگر بندهای این مصوبه است که به طور قطع به فراخور زمان تعیین شده و توسط دستگاه های ذیربط اجرایی خواهد شد.
محمدیان تصریح کرد: درگاه‌هایی پیش‌بینی شده افراد برگه معاینه فنی را از مراکز مجاز اخذ کنند و هم‌چنین شهروندان می‌توانند از طریق سامانه http://symfa.moi.ir  و وارد کردن اطلاعات خودرو خود از اخذ برگه معاینه فنی خود اطمینان حاصل کنند و همچنین شماره 62982 پاسخگوی همه سوالات شهروندان در خصوص پروسه معاینه فنی خواهد بود.

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد