جزئیات مطلب

تاریخ ایجاد:  1392/4/23 تعداد بازدید: 4948 تعداد نظرات ارسالی: 4 نویسنده: PublicRelation1
مدت معافیت معاینه فنی خودروهای نو از 5 به 2 سال کاهش می‌یابد

کاهش مدت معافیت خودروهای نو از 5سال به 2 سال موردی بوده است که از سوی دیگر نمایندگان مجلس نیز مورد تأکید قرار گرفته است.


نایب‌رئیس اول کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، با بیان اینکه در مجلس شورای اسلامی طرح اصلاح موادی از قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مورد بررسی قرار گرفت، گفت: براساس ماده ۹ این طرح سن معاینه فنی خودروها از 5 به 2 سال کاهش پیدا می‌کند.

محمدجواد کولیوند نماینده مردم کرج در گفت‌وگو با خانه ملت، در تشریح دستور کار نشست دوم تیرماه کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس با بیان اینکه در این نشست طرح اصلاح مواد ۹، ۱۵ و 23قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی مورد بررسی قرار گرفت، گفت: براساس ماده 9طرح اصلاح قانون رسیدگی به تخلفات رانندگی، سن معاینه فنی خودروها از 5 به 2 سال کاهش پیدا می‌کند.

کاهش مدت معافیت خودروهای نو از 5سال به 2 سال موردی بوده است که از سوی دیگر نمایندگان مجلس نیز مورد تأکید قرار گرفته است.

پیش از این نبی‌الله احمدی،نماینده مردم داراب و زرین دشت و عضو کمیسیون عمران مجلس گفته بود:انجام معاینه فنی خودروها با توجه به شرایط فعلی و وضعیت حال حاضر جاده‌های کشور که به هیچ عنوان پاسخگوی تعداد انبوه خودروهای موجود و سرعت بالای آنها نیست، امری کاملا ضروری است. وی با اشاره به اینکه احتمال ایجاد تصادفات و تلفات سنگین بر اثر برخورد خودروهایی که از نظر فنی مشکل دارند بالاست، افزوده بود: به‌منظور کاهش تصادفات و تلفات ناشی از آن انجام معاینه فنی خودروها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است.

اما یک عضو دیگر کمیسیون عمران مجلس نیز در این ارتباط با اشاره به افزایش قابل ملاحظه تعداد خودروها و افزایش سرعت آنها در مقایسه با خودروهای نسل قبل گفت: باید تمام فاکتورهایی که در تولید خودروها به‌کار می‌روند، توسعه‌یافته‌تر و پیشرفته‌تر شوند و قابلیت‌های معتبرتر و مطلوب‌تری داشته باشند.

حسین محمدزاده نماینده مردم درگز با بیان اینکه علاوه بر خودروهای تولیدی که وارد ناوگان می‌شوند، خودروهای فرسوده زیادی نیز در ناوگان وجود دارند که همچنان مورد استفاده قرار می‌گیرند، افزود: یکی از نکات غیرقابل انکار در زمینه خودرو بحث ایمنی آن است که باید مورد توجه خاص قرار گیرد.

همچنین در این رابطه یک عضو کمیسیون انرژی مجلس با اشاره به اینکه باید زیرساخت‌های مورد نیاز کشور ازجمله وضعیت راه‌ها که نیاز به تأمل فراوان دارد فراهم شود، گفت:

درحالی‌که در قرن 21قرار داریم، زیبنده نیست راه‌های کشور ما از ایمنی لازم برای تردد خودروها برخوردار نباشد.

جلیل جعفری نماینده مردم خلخال ضرورت رسیدگی به‌خودرو و انجام معاینه فنی آن که به‌صورت مستقیم با جان رانندگان و خانواده‌های‌شان سر و کار دارد را مورد تأکید قرار داد و تصریح کرد: با توجه به وضعیت آلودگی هوا و خسارات ناشی از آن، ضروری است مدت زمان مراجعه خودروها به مراکز معاینه فنی مجددا به 2سال یعنی زمانی که پیش از مصوبه مجلس اجرا می‌شد، برگردد.

همچنین کمال الدین پیرموذن نماینده مردم اردبیل در مجلس شورای اسلامی  و عضو کمیسیون صنعت مجلس در این باره گفت: یکی از مشکلات در این چند ساله تهدید کننده محیط زیست بوده تولید خودروهای فاقد استاندارد یا خودروهای استاندارد یورو 2 بوده است. این امر سبب افزایش تولید آلاینده های زیست محیطی و متعاقب آن افزایش آلودگی هوا شده است. این در حالی است که خودروسازان از ارتقا استاندارد یورو 4 خودروها سر باز می زنند و جالب تر آنکه قطعاتی به مانند کاتالیست و کنیستر هم در خودروهای تولیدی موجود نیست و خودروسازان هم از این موضوع سر باز می زنند.

وی ادامه داد: از اینرو ضرورت بازنگری در قانون 5 ساله معافیت معاینه فنی بیش از پیش احساس می شود چرا که مراکز مکانیزه معاینه فنی توانایی تشخصی وجود و یا عدم وجود کاتالیست و نیز تشخیص آلایندگی خودرو را دارا هستند.

وی تصریح کرد: سالانه نزدیک به 5 هزار نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند که این امر با بروز پدیده ای به نام ریز گرد ها تشدید هم می شود از اینرو باید در کاهش آلودگی هوا اقدامات اساسی صورت گیرد که از مهمترین این ها بازگشت قانون سن معافیت معاینه فنی از 5 سال به 2 سال است.

وی در پایان خاطرنشان ساخت: باید در نظر داشت که افزایش سن معاینه فنی علاوه بر آنکه بر میزان آلودگی هوا می افزاید ،ایمنی را نیز کاهش می دهد که منجر به افزایش مجروحان و حوادث رانندگی خواهد شد. از این رو ضرورت بازنگری در کاهش سن معاینه فنی و انجام آن به طور سالانه بیش از هر موضوعی به نفع مردم و جامعه خواهد بود.

اخبار مرتبط:

معاینه خودروهای عمومی هر یکسال یکبار

printrating
  نظرات

profile photo پاسخ به نظر ارسالی در مورد عدم افزایش نرخ معاینه فنی

با سلام
احتراما به اطلاع میرساند مکاتبات لازم در مورد افزایش هرینه معاینه فنی خودروهای سبک انجام شده و موضوع موردنظر در حال بررسی و پیگیری می باشد.
با سپاس
اتحادیه سازمانهای حمل و نقل همگانی کشور

ارسال توسط کارشناس روابط عمومی 1 در تاریخ 1392/04/30 01:56:46 ب.ظ
profile photo نظر جدید

خداییش دستتان درد نکنه اخر کسانی پیدا شدن که به فکر باشند

ارسال توسط ناشناس در تاریخ 1392/04/30 12:28:22 ق.ظ
profile photo نظر جدید

باسلام لااقل درموردنرخ معاینه فنی یک تصمیم بگیریدکه واقعاگناه بزرگی است چراکه ازسال 82نرخ معاینه فنی هیچ افزایشی نداشته که اگرهمان 20درصدتورمی کهدولت هرساله اعلام میکنبایدالان بالغ بر40000تومان باشد

ارسال توسط ناشناس در تاریخ 1392/04/26 12:23:52 ب.ظ
profile photo خسته شدیم

به ابوالفضل خسته شدیم از بس که این چند سال نامه نوشتیم و نظر ارسال کردیم.
پس خسارات جانی ومالی اجرای این طرح اشتباه رو چه کسی باید جبران کنه؟؟
فقط با بیان اینکه طرح اشتباه بود و باید اصلاح بشه،آیا همه چیز حل میشه؟؟
خدا رو در نظر داشته باشد...

ارسال توسط m.k در تاریخ 1392/04/24 12:11:59 ب.ظ

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد