جزئیات مطلب

تاریخ ایجاد:  1397/10/29 تعداد بازدید: 167 تعداد نظرات ارسالی: 0 نویسنده: publicrelation2
پيام رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور به مناسبت 29 دي ماه روز هواي پاك/ تاكيد بر توسعه فضای سبز شهري و ارتقاء استانداردهای تولید خودرو و ساخت خودروهای هیبریدی

معاون عمران و توسعه امور شهري و روستايي وزير كشور و رییس سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور هم‌زمان با 29 دي، روز هواي پاك با صدور پيامي ضمن مهم دانستن نقش مديريت شهري در حفظ و توسعه فضای سبز شهري و بهبود كيفيت هوا در محیط‌های شهری بر ارتقاء استانداردهای تولید خودرو و ساخت خودروهای هیبریدی و برقی تاكيد نمود.


به گزارش روابط عمومی سازمان شهرداری‌ها و دهیاری‌های کشور ، متن پيام مهدي جمالي نژاد به مناسبت 29 دي ماه روز هواي پاك به اين شرح است:

"رشد اقتصادی همراه با رشد جمعیت، افزایش شهرنشینی، افزایش استفاده از وسایل نقلیه موتوری و تغییر تدریجی به سمت اقتصادهای صنعتی بیشتر، منجر به آلودگی شدید در بسیاری از کشورهای در حال توسعه شده است. شتاب‌زدگی در توسعه صنعتی بدون توجه به ملاحظات شهرنشینی، توپوگرافی، هواشناسی و مهم‌تر از همه، محیط زیست؛ چالش‌های زیادی از جمله آلودگی هوا را برای کلان‌‌شهرها ایجاد نموده است و گسترش این پدیده مخرب در سال‌های اخیر به خطر جدی برای سلامت شهروندان تبدیل شده و در کوتاه مدت و بلندمدت آثار زیان‌باری برای کشور در حوزه‌های مختلف به همراه دارد.

نیل به روز هوای پاک مستلزم بکارگیری راهبردی کلان به‌ویژه در بخش حمل و نقل و صنعت است، لذا می‌بایست ضمن توجه ويژه به صنايع دانش بنيان و هاي تك، در جانمایی و احداث صنایع جدید و همچنین در فرایندهای صنایع مهمی چون نیروگاه، فولاد، نفت و گاز و پتروشیمی، دقت و نظارت جدی‌تر صورت گیرد و به ارتقاء استانداردهای تولید خودرو، همچنین ساخت خودروهای هیبریدی و برقی توجه ویژه‌ای به عمل آید.

در سال‌های اخیر از سوی تصمیم‌سازان اقدامات موثری برای کاهش آلودگی هوا برداشته شده است. تصویب استانداردهای کیفیت سوخت (یورو4)؛ بهبود مدیریت ترافیک برای کاهش تراکم در مناطق مرکزی شهرهای آلوده، توسعه ناوگان خودرو با سوخت گاز طبیعی؛ بهبود حمل و نقل عمومی(BRT و مترو)، کاهش یارانه‌های سوخت و بهبود نظارت و بازرسی خودرو از جمله این اقدامات است، اما تا رسیدن به نقطه مطلوب باید تلاش‌های بیشتری صورت گیرد.

در این راستا مديريت شهري مي‌تواند با توسعه كمي و كيفي ناوگان حمل و نقل عمومی و همگاني، حفظ و توسعه فضای سبز، احیای کمربند سبز و جلوگيري از تخریب گسترده باغات موجود در سطح شهر، نقش مهم و تأثيرگذاري در كاهش آلاینده‌ها و به‌ويژه بهبود كيفيت هوا در محیط‌های شهری داشته باشد. يقيناً نقش فناوری‌های نوین در بخش حمل و نقل و استفاده از سیستم هوشمند جمع‌آوری اطلاعات مربوط به تولید آلاینده‌های ناشی از خودروها نيز در اين خصوص، از عوامل كليدي و تعيين كننده است كه مي‌بايست مورد توجه مسئولين بخش صنعت و خودرو قرار گيرد.

ضمناً مدیریت شهری می‌تواند با ایجاد زیرساخت‌های لازم براي توسعه حمل و نقل پاک و با مشارکت سازمان‌های مردم نهاد، فرهنگ استفاده از دوچرخه و پیاده روی را در بین شهروندان، نهادینه نماید. بدیهی است همکاری دولت درجهت فراهم نمودن تسهیلات و وضع یا اصلاح قوانین مربوطه و همچنین نقش رسانه‌ها، به ویژه صدا و سیما، در امر آموزش باعث تسریع در تحقق این امر خواهد شد که قدم‌های موثری در این زمینه با تصویب قوانین و مقررات مربوطه برداشته شده است.

امید است به بهانه روز هوای پاک، همگی دست به دست هم داده و هریک به سهم خود گامی شایسته در پاکیزگی هوا برداشته تا شاهد تحقق این شعار درعرصه عمل و تبديل شهرهايمان به شهرهاي دوستدار محيط زيست باشیم."

 

printrating
  نظرات

نظری وجود ندارد.

نام
ایمیل
وب سایت
عنوان
نظر
کد CAPTCHA
وارد نمودن کد